Haber

Uzmanlar: Çin Ekonomisi Dirençli Büyümeyi Sürdürecek

Çin ekonomisi dirençli büyümesini 2022’nin ilk 11 ayında da sürdürdü.

Ocak-Kasım dönemine ilişkin resmi veriler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde sabit varlık yatırımı, endüstriyel üretim ve çevrimiçi perakende satışlarda istikrarlı bir büyüme olduğunu gösteriyor.

Çin ekonomisinin esneklik ve dayanıklılık gösterdiğine işaret eden uzmanlar, Çin’in gelecek yıl için büyüme beklentileri konusunda iyimser olduklarını söylediler.

SES 1 (İngilizce): Kenya’da yerleşik uluslararası ticaret uzmanı ROSE RONO:

“Bence (Çin ekonomisi) çok dayanıklı. Çin’in en açık ticaret ortaklarından biri olduğunu düşünüyorum. Çin, dünyaya her türden emtia ve her türden eser tedarik edebildi.”

SES 2 (İngilizce): Prof. Dr. COŞKUN KÜÇÜKÖZMEN, İzmir ekonomiÜniversite Uluslararası Ticaret ve Finans Fakültesi:

“Çin, küresel ithalat ve ihracatın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Çin’in küresel ekonomik toparlanmaya katkıda bulunacağını ve katkıda bulunması gerektiğini düşünüyorum.”

3. SES (İngilizce): LIANG GUOYONG, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nda kıdemli ekonomist:

“Çin hükümeti tarafından alınan son önlemler ekonomiyi hızlı ve kapsamlı bir şekilde yeniden açtı. Bu ayarlama, ekonomik aktivitenin, iş dünyasının ve tüketici güveninin canlanmasında faydalı olmuş ve ekonomiyi sağlıklı bir büyüme patikasına döndürmüştür.

2023 yılına bakıldığında Çin ekonomisinin güçlü bir toparlanma yaşaması ve büyüme ivmesinin önemli ölçüde artması bekleniyor. Bu, dünya ekonomisinin büyümesi için önemli bir motivasyon olacak ve dünya ekonomisinin genel istikrarına katkıda bulunacaktır.”

Pekin’den bildiren Xinhua Haber Ajansı muhabirleri.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu